Promarněné svitavské příležitosti aneb co by kdyby…neopakujme chyby

Související příspěvky

PIVOVAR

pivovarAtraktivnost a důležitost budov pivovaru je pro město nezpochybnitelná. Namísto, aby se areál proměnil v živou obchodní zónu s atraktivním zevnějškem a interiéry (Vaňkovka Brno….) byly adaptovány nejodpudivější budovy a zbytek zbořen a ponechán bez zastavění. Zbytečně…

 

 

 

 

 

 

KOSTEL PRAVOSLAVNÉ CÍRKVE

kostelDaleko od centra v neatraktivní lokalitě a umístění byl postaven architektonicky nezajímavý kostelík. Škoda. Jednak té promarněné architektonické šance a také možné integraci a doplnění historického centra, které v minulosti již ztratilo 3 svatostánky, kostel, nemocniční kapli a synagogu. Proč to třeba nejen v Litomyšli jde moderně?

 

 

 

OBCHODNÍ DŮM BILLA

billaArchitektonicky podřadný, špatně navržený objekt, který od počátku vytváří bariéry. Pro sebe i okolí. Nesmyslné umístění na vrchol svahu, které brání v přímém přístupu nakupujícím, odtržení od okolí a architektura falešných zdí a střech, která se distancuje a přitom přibližuje depresivní budově sousední pojišťovny. Chybné řešení veřejného prostoru – parkoviště – nádraží tu bude velkým problémem zvláště při současném „novém“ využití. Typický příklad, jak lze ničit město na dvakrát, až třikrát. Vylidnění náměstí, zničený uliční parter v místě stavby a opuštěná budova vytvářející další problém…

A jde to i jinak – Litomyšl, Česká Třebová…

Lze jen doufat, že nové využití bude spojeno s totální přestavbou

 

 

 

TABAČKA

tabacka1Svitavům roky scházel sporthotel a ubytovna. Přesto ideálně umístěný i dispozičně připravený objekt byl ponechán ke srovnání se zemí. Na jeho místě mají vzniknout utilitární řadové domy po 3,5 mil. Zda se to při stagnujícím prodeji domů z bývalého DDP podaří si počkáme.

tabacka2

 

 

 

 

 

 

NÁMĚSTÍ U NEMOCNICE

namesti-nemocniceV devadesátých letech 20.stol. vznikla u nemocnice řada bytových domů, na místě původní zástavby. Domy přišly o své dvorní zázemí a z obou stran se nyní tváří jako ulice. Bohužel lákavý pás při výhledu z oken k nemocnici zůstává již přes 20 let jen ve formě trávníku. Ani současná úprava doposud děsivého průčelí kina a nová parkovací místa u nemocnice nepodnítila ke komplexní úpravě ploch v téměř uzavřeném „náměstíčku. Přitom tento prostor přímo volá po uspořádané parkové zóně, která svitavské nemocnici katastrofálně schází. Pod ní by mohlo být třeba podzemní parkoviště i pro přilehlé domy.

namesti-nemocnice2

 

 

 

 

Zaniklé památky bez připomenutí na místě

zanikle-pamatky

Devastace dochovaných památek

devastace-pamatek

Moderní architektura bez společné propagace

moderni-architektura

Likvidace hodnotných budov či devastující změna

likvidace-budov