Problematika s umístěním bezdomovců ve Svitavách

Související příspěvky

bezdomovectviReakce na komentář paní Evy Huschkové na Facebookové stránce Svitaváci – https://www.facebook.com/groups/svitavaci/?fref=ts


Komentář paní Huschkové:

Fakt nevím, kam to jde….S bezdomovectvím se v posledních letech setkáváme stále častěji, je to daň za „demokracii“. Někdo se do této situace dostal vlastní vinou, někdo shodou několika okolností, najdou se i tací, kterým se takovýto způsob života zalíbil a nehodlá na něm nic měnit. Jen stěží si většina veřejnosti uvědomuje, jak lehké je se dostat na úplné dno. Jak se zpívá v jedné písni – jednou si dole, jednou nahoře. …. A stejné je to ve Svitavách. S bezdomovectvím se snažíme bojovat již několik let, někdy se daří více, někdy méně. Ušli jsme však již velký kus cesty, i když se to někomu nezdá. Je velice těžké vytipovat lokalitu, která by nikomu nevadila, všude se něco najde. Řešením rovněž není soustředit osoby bez přístřeší v lokalitě „za městem“. Je mnohem výhodnější soustředit tyto osoby bez přístřeší na jednom místě, kde jsou stále pod dohledem a již se tak nezdržují na velmi frekventovaných místech ve městě, kde vadí spoluobčanům nejvíce – autobusové nádraží, vlakové nádraží, vestibul nemocnice, vestibul Fabriky atd. Takovým místem „pod jednou střechou“ se prozatím a provizorně stal i výše uváděný „Domek hrobníka“. Naopak je to místo, které je neustále pod dohledem terénních pracovníků, sociálních pracovníků i strážníků, bohužel někdy i zásahy Policie ČR a záchranářů jsou nutné. Vyvracet, že se nezakládá na pravdě, že paní Řehořová z úřadu dělá kontrolu jednou za měsíc, nemá smysl, to nikam nevede.Je třeba si uvědomit, že skoro každý bezdomovec (99%) má rodinu, která by měla být nápomocna při řešení jeho nepříznivé sociální situace (kdepak je ta subsidiarita, o které jsme se učili ve škole a která má být na prvním místě a pak teprve přichází na řadu stát ?). Vím, je to hrozně složité. Ale házet všechny do jednoho pytle se také nedá. A ještě jedna poznámka nakonec: v průběhu měsíce února 2016 se v zrekonstruovaných prostorách kina Vesmír ve Svitavách koná výstava světoznámého fotografa profesora Jindřicha Štreita, který na svých unikátních fotografiích zmapoval život osob bez přístřeší ve Svitavách a okolí. Uvidíte a budete překvapeni….


Zde je reakce:

Otázka nezní pomáhat či nepomáhat bezdomovcům, otázka zní, pomáhat jak a kde? Pokud mi paní Huschková nebo kdokoli jiný z městského úřadu potvrdí, že v jeho blízkém sousedství se nachází azylový dům pro bezdomovce a cítí se zde naprosto bezpečně, nebojí se vyjít po setmění a to včetně jejich dětí potom tyto argumenty beru. Jestliže tomu tak není, je to pouhé „lásko-tláskání“ – to je ale nyní moderní z úst politiků.

Víte ona většina z nich (a to je neházím do jednoho pytle) je skutečně dlouhodobě závislá na alkoholu, drogách a někteří mají i kriminální minulost. Je jen velmi malé množství těch, kteří se ze své momentální situace chtějí dostat, ti zbývající skutečně nejsou mírumilovní beránci, jak si paní Huschková myslíte. Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti.

Tudíž tento problém je opravdu velice složitý a rozhodně ho nevyřeší ani demagogie pana Ericha Stündla a tou je, že jím postaví za 14 milionů ubikace a oni ze samé vděčnosti přestanou ze dne na den pít alkohol a užívat omamné látky a již se budou snažit postoupit do vyšších „levlů“ – jeho metodou cukru a biče (čemuž údajně tleskala paní ministryně). Aby se mohly jeho představy naplnit, museli by nejdříve absolvovat odvykací léčení, poté jim zajistit práci a pak by byla reálná možnost, že ti nadějní by se integrovali zpět do společnosti. A nebo to jsou ty dotace oč tu běží? – to známe již z kauzy Fabrika (Radek John, pořad Na vlastní oči).

Trochu si paní Huschková protiřečíte: vyjmenovala jste lokality, z kterých se vám podařilo bezdomovce stáhnout, aby neobtěžovali obyvatele. Mezi tyto lokality patřilo i vlakové nádraží, jehož okolí je docela frekventované, protože hromadnou dopravu využívá spousta pracujících i studentů. Dále je v této lokalitě hřbitov a jeho návštěvníci a v neposlední řadě obydlené bytové domy s majiteli, jejichž bezpečí a hodnotu jejich nemovitostí jste tímto umístěním bezdomovců snížili. Naopak se zde zvýšila kriminalita, takže na úkor jedněch jste pomohli zbytku obyvatel. Jak nám to bude město kompenzovat? Platím všechny poplatky, jako ostatní obyvatele města, kteří jsou na úkor nás v bezpečí. Takže umístění určitě mimo obytnou oblast, protože jak jste sama řekla, „všude bude něco“. Takže ještě jednou za nás, určitě tam, kde není NIC, protože i tam může policie i váš dohled dojet.

Naše zkušenosti s činností Městské policie v naší lokalitě (u hřbitovního domku) jsou takové, že prevenci žádnou nevykonávají, přijedou pouze na naše ohlášení, jinak se tomuto místu obloukem vyhýbají (pročpak asi?). A státní policie doveze do domečku pana F. na černé plachtě, aby si neumazali zadní sedadla ve služebním voze. A když jsem státní policii volala, že někdo někoho napadl, přijeli za 45 minut a omlouvali se, že byli na jiném výjezdu. Záchranná služba, pokud je přivolána, zpravidla musí tyto opilé odvést do nejbližšího zdravotnického zařízení, kde již jsou tak vytížení prací kolem skutečně nemocných, že i je to obtěžuje. Nechápu, proč by nemohli být umístěni za městem? Aby to neměli daleko pro alkohol? Vždyť nepracují tak by jim procházka určitě neuškodila. A až se opijí, tak jim záchranný integrovaný systém vykoná taxi službu, jako je tomu dosud (pokud nebudou schopni dojít za město).

Další fakt je ten, že město Svitavy těmito svými neuváženými a nepromyšlenými kroky ohledně bezdomovců, dělá „medvědí“ službu okolním městům. Trvalé pobyty totiž většina z nich má v Poličce, Moravské Třebové i Litomyšli. Odtud tedy plyne i ten nárůst bezdomovců v našem městě, o kterém pan Stündl píše.

Přeji hezký den, je krásná neděle, pospíchám se projít se svým pejskem než se setmí, pak zde již není bezpečno.

Za občany ulice 5. května a okolí s pozdravem Šárka Dvořáková.