Potvrzeno: CENZURA ve zpravodaji Naše město

Související příspěvky

nasemesto1-censoredNedávno jsem požádal o uvedení krátkého textu v periodiku Naše město. Jednalo se mi o následující sdělení. Do rubriky „Víte že…na webu www.svitavskelisty.cz můžete sledovat online přenosy a záznamy z městského zastupitelstva?“ Myslím, že není nic špatného na tom, aby se veřejnost dozvěděla, že je zde možnost živě sledovat zasedání.

Včera dorazila odpověď od odpovědné redaktory Alice Štrajtové Štefkové:

Dobrý den,

Redakční rada rozhodla, že Vás příspěvek nebude zveřejněn. Statutem radničního zpravodaje je dané, cituji:

„Zpravodaj neslouží k prezentaci politických postojů a názorů žádných politických stran, sdružení a hnutí vyjma:
a) neplacené inzerce politických stran, sdružení a hnutí, kandidujících do Zastupitelstva města Svitavy, v nejbližším možném předchozím měsíci před termínem konání komunálních voleb. Rozsah neplacené inzerce bude vždy pro jednotlivé subjekty shodný.
b) v případě vyhlášení místního referenda dle platných legislativních norem mohou být součástí Zpravodaje stanoviska politických subjektů k tématu referenda, a to formou neplacené inzerce stejného rozsahu pro všechny politické subjekty. Tato inzerce bude otištěna v nejbližším možném předchozím měsíci před termínem konání referenda.“

S pozdravem

Mgr. Alice Štrajtová Štefková
odpovědná redaktorka Naše město Svitavy

Opravdu nerozumím tomu, že informace ohledně možnosti sledování přenosů či videozáznamů ze zastupitelstva nemůže být ve zpravodaji zveřejněna. Je zcela evidentní, že toto periodikum prochází tvrdou cenzurou a informovanost obyvatel města není žádoucí. Předkládá se pouze to co se hodí.

Dle statutu zpravodaje je zřejmé, že předvolební leták starosty Šimka v říjnovém vydání, byl zcela mimo pravidla. Neplacená inzerce politických stran je možná pouze v nejbližším možném předchozím měsíci před termínem konání komunálních voleb. Rozsah neplacené inzerce bude vždy pro jednotlivé subjekty shodný. Šimkův leták se týkal krajských voleb.

Je cosi shnilého ve městě Svitavy…

AKTUALIZACE:

Požádal jsem paní Štrajtovou Štefkovou aby odkaz v mém příspěvku byl změněn na www.svitavskelisty.cz/video . Před malou chvíli mi dorazila ohromující odpověď, je to jízda:

Dobrý den,
Zastupitelstvo města Svitavy (nejvyšší orgán města), rozhodlo, že bude bude pořizován audiozáznam a oficiální zápis: Video nebylo schváleno, a proto nebude prezentováno.

S pozdravem
Mgr. Alice Štrajtová Štefková
odpovědná redaktorka Naše město Svitavy

Chcete veřejnost informovat o možnosti sledování videa ze zastupitelstva, ale ne nejde to. Musím se přiznat že takhle debilní výmluvu jsem nečekal. Ale pobavilo mě to a musím se tomu smát na celé kolo.

Periodiku Naše město je financováno z rozpočtu města, tedy peněz všech občanů. Prezentovat se v něm je ale dovolenou pouze někomu.

Vložit komentář

6 Komentáře na "Potvrzeno: CENZURA ve zpravodaji Naše město"


Seřadit:   nejnovější | nejstarší | nejlepší
Jaromír Mičánek
15.11.2016 18:33
Pane Fadrný, informační měsíčník Naše Město vydává Rada města Svitavy. Jsem ten poslední, kdo by vám chtěl vyvracet, že obsah není postojem vydavatele ovlivňován. Sám jsem to v minulosti párkrát zažil. Nicméně se ve svém článku dopouštíte nepřesnosti. Obsah NM je legislativně vrcholově zaštítěn tiskovým zákonem. Publikace článků je však řízena ve dvou samostatných a nespojených módech. První je běžný obsah, na který se vztahuje „Statut radničního zpravodaje„ (pokud to není přesně, tak sorry ) a pak tiskovým zákonem povinně poskytnutý prostor pro vyjádření členů MZ, který se neřídí Statutem, ale „Dohodou politických subjektů„. (jak je pod prostorem explicitně uvedeno)… Číst více
Anna Dunová
30.12.2016 18:32

Mě osobně hodně pobavilo-naštvalo „Rohov s Jiřím Brýdlem-domovní důvěrnice nemá ani šajna ,, Diskutovali s ním Kateřina Václavů. Já osobně jsem přesvědčena, že šajnu má a velkou.Pan J.B. co otázka to od něj nepravda.Proč si tito lidé myslí ,že si nic nepamatujeme ,jsme hloupí atd. Já bych to viděla opačně.
Prosím tyto debilní články vynechte. Děkuji.

wpDiscuz