Nepřehledný rozpočet města Svitavy

Související příspěvky

Rozpočet obce je nejdůležitější plánovací dokument územních samosprávných celků, podle něhož hospodaří. Pojďme se podívat jak je to s informováním veřejnosti. Na webových stránkách města nalezneme tyto odkazy http://www.svitavy.cz/cs/m-5128-rozpocet-mesta-na-rok-2015/http://www.svitavy.cz/cs/m-5127-rok-2015/

Bohužel se jedná o sumarizaci jednotlivých kapitol a již nevíme kolik stojí provoz a konkrétní investice. Pokud Vás zajímají podrobnější informace, musíte si zajít na úřad a tam vše potřebné zřejmě dostanete. Přitom by stačilo vyvěsit na web města pdf s rozpočtem na rok 2015, který byl na úřední desce v březnu tohoto roku. Bylo by to pohodlné pro občany i úředníky.

Připadá mi velmi podivné, že takový dokument není zveřejněn permanentně. Ideálně i za poslední roky. Podívejme se jak to dělá třeba nedaleká Litomyšl. Tam mají pěknou stránku Hospodaření města, kde získáte podrobné informace ohledně financování, viz. rozpočet na rok 2015.

Město Svitavy samozřejmě může zveřejňovat podrobnější rozpočet(i za minulé roky) na webu města, ale nedělá to. Pana starostu Šimka jsem o tomto nedostatku informoval, ale z jeho reakce usuzuji, že není důležité s tím nyní cokoliv dělat. Otázkou zůstává proč tomu tak je.

Celkové zpřehlednění by měl přinést až rozklikávací rozpočet pro rok 2016.