MF Dnes: Spor o videopřenosy

Související příspěvky

Článek v MF Dnes: Spor o videopřenosy. Autor David Půlpán.

Stále víc lidí může sledovat jednání místních politiků v pohodlí svých domovů. V Pardubicích platí za přímý přenos jednání zastupitelů město, v Chrudimi jej zajišťuje pirátská strana a vysílání rozjela i opozice ve Svitavách poté, co jej odmítla zaplatit radnice.

Přenosy z jednání zastupitelů nikdy nebudou sledované jako Liga mistrů, ale jejich kouzlo spočívá v tom, že několik desítek lidí, které dění v místní politice hodně zajímá, to budou mít mnohem snazší.

Politici z větší kontroly pravděpodobně nadšeni nejsou. Vedení Pardubického kraje například přenosy z jednání slíbilo, ale pak od nich upustilo s tím, že by se na ně stejně nikdo nedíval.
Ve Svitavách se nyní politici přou o to, zda by město mělo takové vysílání spustit. Radní to kvůli technickým problémům odmítli podpořit, opozice to pokládá spíše za výmluvy a začala přenosy zajišťovat sama.

Starosta Svitav David Šimek tvrdí, že město proti on-line přenosům není, ale pustit se do nich zatím nehodlá. „V žádném případě se tomu nebráníme, ale aktuální stav naší techniky je takový, že nám neumožňuje pořizovat kvalitní záznam. A webkamera za dvanáct stovek není řešení, pokud to budeme dělat, tak na profesionální úrovni, a ne amatérsky,“ uvedl Šimek.
Mediální komise ve Svitavách se usnesla, že pořídit videozáznam vzhledem ke stavu techniky města není možné. „V současné době neexistují technické a technologické možnosti proveditelnosti,“ píše se v důvodové zprávě. Na to opozice odpověděla tím, že s pomocí soukromé firmy on-line vysílání posledního jednání zajistila. „Myslím si, že on-line přenosu nic nebrání. Budeme v tom pokračovat,“ řekl zastupitel Miroslav Sedlák (Naše Svitavy).

Důvodová zpráva mediální pracovní skupiny: 4.13.DZ_zaznam_z_jednani_zastupitelstva

Zastupitelé se rozhodli udělat trochu jiný krok k větší transparentnosti. Město bude pořizovat a zveřejňovat zvukový záznam ze svého jednání. Jenže za to jim dnes ve Svitavách už nikdo tleskat nebude. „Audio je naprosto k ničemu, jsme v roce 2015. Přistupujme k tomu problému s ohledem na to, jaké je datum,“ uvedl Vojtěch Fadrný, který se svojí technikou pořídil a pak i zveřejnil videozáznam z posledního jednání zastupitelů.

Radní Svitav nejdříve chtějí získat dotaci na nákup nové techniky. „Jakmile ji město bude mít, budeme to dál řešit, k videu se chceme postupně dostat,“ sdělil starosta Šimek.
Kvůli větší transparentnosti sice přibývá měst, která vysílají on-line přenosy jednání, ale spíše v okolních krajích. Například v Olomouckém kraji mohou od března sledovat jednání zastupitelstva on-line obyvatelé Olomouce a Šumperka. V Jeseníku, Mohelnici i Přerově už tuto službu zavedli dřív a živé přenosy spustil nedávno také Prostějov.

Naopak v Chrudimi starosta Petr Řezníček v březnu dokonce zakázal kameramanovi České pirátské strany pořizovat záznam z jednání zastupitelů, za což se mu později omluvil. Nahrávání totiž žádný zákon nezakazuje, může hrozit jen jistý střet se zákonem o ochraně osobních údajů. Kdo má zájem jednání nahrávat a poté zveřejnit, měl by se registrovat u Úřadu pro ochranu osobních údajů a měl by dodržovat jistá pravidla, například o pořízení záznamu informovat přítomné. Hejtmanův první náměstek Roman Línek (KDU-ČSL) před volbami v roce 2012 sliboval on-line přenosy ze zasedání zastupitelů. Přenosy však stále nejsou. „Nakonec jsme se rozhodli záměr zrušit po konzultaci s Libereckým krajem, sledovanost přenosů je totiž velmi malá, navíc to není zadarmo,“ uvedl před časem Línek.

Je pravda, že sledovanost jednání politiků není sice závratná, ale ani zanedbatelná. Schůzi svitavských politiků v červnu sledovalo prostřednictvím internetu přes sto lidí.
„Myslím, že není zásadní, zda přenos sleduje padesát, sto nebo dvě stě lidí, ale klíčové je, aby tuto možnost měli,“ uvedl Sedlák.

Článek v MF Dnes: