Materiály pro zastupitele město zveřejňovat nebude

Související příspěvky

Na posledním zastupitelstvu(14.října 2015) se opět projednávala záležitost ohledně zveřejňování materiálů pro zastupitele. Jedná se o zdánlivě banální věc. Vše co jde zastupitelům by se zveřejňovalo v anonymizované podobě i široké veřejnosti. Rozprava k tomuto bodu trvala dlouhých 40 minut, viz. video záznam – novelizace jednacího řádu.

Zastupitelé za Naše Svitavy si dali tu práci a podklady zveřejnili sami. Patrně aby ukázali, že to není zase tak složité jak někteří tvrdí. Mohl jsem si přečíst třeba zprávu o dopravě za rok 2015, ke které bych se jinak nedostal. Resp. Musel bych otravovat vedoucího odboru dopravy. Ke stažení tyto zprávy nejsou.

Na zasedání se rozjela debata o tom, co všechno jsou osobní údaje. Zastupitelé za Naše Svitavy si myslí(a nejen oni), že anonymizace údajů je práce na jednotky hodin. Tajemník města pan Dobeš vyčíslil náklady na tuto činnost ve výši 300 tisíc za rok! Nemá na to kapacity a musel by se přijmout nový člověk.

Bylo zdůrazněno, že radnice nikdy neřekla(pánové Šimek a Komůrka – oba SPMS), že zveřejňovat materiály nechce. Vlastně i to video by rádi dělali. Jen na to nejsou peníze. Kdykoliv jdu na basketbal, tak si hned vzpomenu na co všechno nemáme peníze.

V červnu 2015 se schvalovalo pořizování audio záznamů. Video nejde, je to složité a blablablabla – 4.13.DZ_zaznam_z_jednani_zastupitelstva. Zajímavé je, že nikdo tehdy nevyčíslil náročnost na pořizování a zveřejnění zvukového záznamu. Stačilo říct, že je to levné.

Návrh na zveřejňování materiálů nebyl přijat.

materialy-neschvaleno2

Mě osobně baví ty kecy o tom jak chce být město Svitavy transparentní, ale nedělá pro to vůbec nic!

Zveřejňování materiálů pro zastupitele je totiž jen zlomek toho co se dá označit jako „transparentní radnice“.

V nedaleké Chrudimi nemá město problém se zveřejňováním materiálů. Napsal jsem na úřad do Chrudimi, jak to tam dělají. Paralelně jsem oslovil i tamního zastupitele pana Mgr. Josefa Kálese ze Strany svobodných občanů, zda mi zjistí více informací.

Zde musím ocenit velkou vstřícnost ze strany kanceláře tajemníka. Zkrácená odpověď z MÚ Chrudim: „Celkové zpracování podkladů, které má od zpracovatelů asistentka na stole, může trvat zhruba 2,5 – 3,5 hodiny.“

Pan Káles ze Svobodných mi poslal stejné informace a ještě další info z úřadu: „Program TED, ve kterém jsou materiály do RM a ZM zpracovávány, sám nabízí vytvoření veřejné a neveřejné verze.

Na závěr stačí snad jen dodat, že všechno jde když se chce.