L.Branda: Můj pohled na video přenosy a záznam z jednání zastupitelstva

Související příspěvky

Přímé přenosy z jednání Zastupitelstva a zpřístupnění jejich záznamu se díky panu Fadrnému a sdružení Naše Svitavy staly realitou.

Již po druhé volební období jsem členem mediální pracovní skupiny, která se mimo jiné právě přenosy a záznamy zabývala a odhlasovala doporučení ihned zavést audio záznam z jednání a i nadále hledat cestu k „videu“.

Pokusím se stručně shrnout svůj postoj k celé věci.

Když jde něco udělat jednoduše, tak to u nás obvykle děláme tou nejsložitější cestou. Zakroucené paragrafy zákona o ochraně osobních údajů jsou toho důkazem. Na internetu lze najít právní názory (citované i panem Fadrným), které přímé přenosy a záznamy z jednání zastupitelstev shledávají naprosto legálními. Zkušení právníci říkají, že výklad zákona dělá až soud při případném sporu. Sám netuším, kde je pravda a jestli o ni v právním sporu vůbec jde, ale v dobré víře předpokládám, že ochrana soukromí zastupitelů, hostů i třetích osob, o kterých se vede jednání, by měla ustoupit veřejnému zájmu.

Technicky je problém s dosluhujícím HW vybavením, s připojením k internetu v jednacím sále a s místem pro ukládání a zpřístupnění záznamu.

A protože ke stejnému cíli vede vždy několik cest, lze se i k internetu na městském úřadě připojit řekněme „standardní“ cestou, tj. přes infrastrukturu úřadu a nebo „nestandardní“, např. přes mobilního operátora.

Jako provizorní řešení je to snad možné, ale nevěřím tomu, že by se touhle cestou chtěla a měla radnice vydat. Podle mého názoru má být připojení spravované jejími techniky, na jejím HW a stejně tak i zveřejněný záznam. S garancí dostupnosti, záloh apod.

Řešení p. Fadrného a nebo komerční firmy zprostředkované sdružením Naše Svitavy považuji za dočasné, možná mírně provokující a rebelantské, ale legální a v rámci daných možností technicky dobře provedené.

Podle p. Fikejze je video přenos a záznam také cílem vedení radnice, ke kterému se snaží dojít „standardní“ cestou, přes probíhající obnovu HW, nutné přeložení optických kabelů apod.

Pokud by tomu tak nebylo a po jejím dokončení by „standardní video“ radnice nepořizovala, byl by to pro mě důkaz neochoty a snahy zabouchnout dveře občanům před nosem.

V mediální pracovní skupině jsem hlasoval pro okamžité zavedení audio záznamu, kterému nebránily žádné překážky a pro další hledání cesty k videu. Líbil by se mi i podrobný (steno) písemný zápis, se všemi příspěvky diskutujících (nyní se v něm vždy píše pouze o tom kdo vystoupil a jak dlouho hovořil) – pro vyhledávání informací mi přijde nejvhodnější, ale zůstal jsem s tímto názorem osamocen a respektuji to.

Podle informací od p. Fadrného záznam z jednání shlédlo cca 500 návštěvníků, přímý přenos měl sledovanost cca 200, a to jsou při minimální použité předchozí anonci velice zajímavá čísla.

Celé věci by prospěla „nudná“ věcná debata nad technickými parametry a možnostmi, nad cestou spolupráce při „provizorním“ řešení, nad termíny obnovy HW a dalšími kroky ke společnému cíli, jejíž výstupy by byly zveřejněny. Myslím, že právě mediální pracovní skupina by takový prostor mohla poskytnout.

Nechci souboj o to, kdo byl první, kdo dveře radnice více otevřel, kdo se snažil více a kdo méně, chci hledat řešení.

„Politický“ souboj ať se odehraje v zastupitelstvu, na webech jednotlivých subjektů, na diskuzních fórech, na setkáních s občany a nakonec při předvolební kampani. A může být i patřičně „ostrý“ :-)

Vložit komentář

1 Komentář na "L.Branda: Můj pohled na video přenosy a záznam z jednání zastupitelstva"


Seřadit:   nejnovější | nejstarší | nejlepší
Jaromír Mičánek Tatínek
1.9.2015 18:22
Luboši, nesouhlasím s tebou. Pokusím se také jen krátce. O problémech s hw jsme oba slyšeli poprvé v roce 2011. V mediálním PRSKu v souvislosti s jednáním okolo CMS. Pan Fadrný realizuje přímé přenosy cestou Internetu a jen pro uživatele Internetu. Město jej hodlá řešit cestou DBV-T, tj. pozemního vysílání, tak jak jej realizuje CMS pro svůj offline přenos reportáží. To jsou dvě zcela rozdílné cesty k veřejnosti, oslovuje jiné publikum. Pokud nemá skutečně město možnost zajistit pro zastaralý hw to, co zajistí soukromník vlastními silami, na síti, kterou používá kolik ?, dvě stě pracovních stanic, pak mohlo využít služeb… Číst více
wpDiscuz