Je absurdní že v dnešní době nejsou materiály online

Související příspěvky

otevreno-zavrenoNa zastupitelstvu byl již počtvrté předložen návrh na změnu jednacího řádu, ve věci zveřejňování materiálů pro zastupitele na internetu. Zastupitelé za Naše Svitavy již nějakou dobu dávají veřejnosti k dispozici tyto materiály na svých stránkách – www.nasesvitavy.cz.

Při projednávání upozornil pan Komůrka (SPMS), že došlo k pochybení a jeden materiál nebyl anonymizován, za což následně paní Vévodová(Naše Svitavy) přijala zodpovědnost. Pan Pavelka(Naše Svitavy) zmínil, že město 2x pochybilo při zveřejnění audiozáznamů. Debata se stočila k tomu, že anonymizace není snadná záležitost a je potřeba to zohlednit.

Pan Komůrka se zamýšlel nad tím, zda má vůbec smysl materiály pro veřejnost dávat na internet s odkazem na to, kolik občanů by to vůbec četlo. K dané věci zazněl počet lidí, kteří si pouštějí audiozáznam ze zastupitelstva. Bylo přehráno 4x. Pan Sedlák(Naše Svitavy) argumentoval tím, že nejde o to kolik lidí si dané materiály stáhne, ale že chce aby občané tu možnost měli. Do debaty se poté přihlásil i přítomný občan Matěj Nárožný, který by naopak zveřejněné materiály uvítal.

Návrh nakonec nebyl přijat.

 

zverejnovani-materialu-hlasovani

Matěj Nárožný nám ohledně zveřejňování materiálů pro zastupitele odpověděl na několik dotazů.

Co bylo důvodem že jsi byl na zastupitelstvu?

Na zastupitelstvu jsem byl asi podruhé v životě. Vždy jsem se ale zajímal, co je vlastně náplní práce této instituce a jaké věci rozhodují. Protože se nás velmi dotýkají. 

V souvislosti se zveřejňováním materiálů pro zastupitele jsi vystoupil v diskuzi, co si o tomto problému myslíš?

To částečně souvisí s předešlou otázkou. Ve chvíli, kdy krom 10 slov v programu máte pořádný a oficiální background, přicházíte na jednání jednoduše připraven stejně jako do školy,  kde to bez přípravy doma nelze úspěšně zvládat. A když občan nemůže hlasovat přímo, může přednést své stanovisko a když nemám podrobnosti,  nevzejde z toho nic konkrétního a konstruktivního. Teď na riziko jiných může bez větších problémů kdokoliv být rovný účastník jednání bez hlasovacího práva. 

Mělo by město tyto materiály zveřejňovat?

V dnešní době mi jednoduše přijde absurdní, že tyto informace nejsou online.  Je s podivem, že se to neřeší celostátně. Všechny argumenty proti jsou prostě směšné, protože mají své řešení,  na kterých by se mělo pracovat a to se například v městském zpravodaji nedočteme ani jinde nedozvíme.