Jde opravdu pouze o bezpečnost? Ne, jde Vám hlavně o dotace.

Související příspěvky

sova_dotaceAktuální květnové vydání radničního zpravodaje Naše město, se celkem hodně věnuje tématu chodníku v Lačnově. Zaujal mě sloupek zastupitele Radoslava Fikejze(SPMS) na straně 6. Ve svém příspěvku uvádí: „Lačnované chtějí chodník a nejlépe teď hned. Protože včera bylo pozdě„. Dále říká:  „Ano, chodník bude, o tom není není sporu. Finance jsou na to nachystány…“ a pokračuje: „Můžeme získat 90% dotaci, to znamená, že místo předpokládaných 31 milionů korun za celý chodník zaplatíme pouze 3,1 milionu… Je to podobné jako s rodinným rozpočtem – auto si také nepořídím hned, když vím, že na podzim budou slevy a auto se stejnou výbavou budu mít za desetinu. Ten postoj je srozumitelný a logický„.

Na předchozí straně(strana 5) se ale z úst pana starosty Šimka dozvídáme, že město podalo žádost o dotaci:

• 1. Chodník v Lačnově – žádost zahrnuje všech pět etap chodníku podél silnice I/43 s celkovými náklady 30,8 mil. Kč. V případě úspěchu město získá dotaci ve výši 24 mil. Kč.

Tak a teď si vyberte, co z toho je pravda. Ale ty čísla nějak nesedí.

Své zamyšlení pan Fikejz zakončuje těmito slovy: „Koalice se k chodníku zavázala v programovém prohlášení, což není cár papíru. Na podzim se budeme rozhodovat, jak dál. Je jasná vůle chodník postavit – otázkou bude zda celý, nebo jen ke škole. A otázkou je, zda s dotací, nebo „za své“. Stavba přece není politickou záležitostí, která by měla zastupitele rozdělit na ty, kteří chtějí, a na ty ostatní. Každý snad považuje bezpečnost za prioritu. Chtít něco hned teď, bez ohledu na možná řešení, je trochu necitlivé.„.

Problém s chybějícím chodníkem je zde jak dlouho? 15 nebo 20 let? Obchvat města je v nedohlednu a doprava houstne. Požadavek výstavby chodníku byl hodně dlouho ignorován.

Najednou se dozvídáme jak je chodník v Lačnově jasná priorita, ale jsou tam ty otazníky zda celý a zda za své. Podívejme se o rok zpátky, tehdy pan starosta prohlásil toto:

„Někdo chce zastřešit zimní stadion, někdo zase něco jiného. My můžeme zažádat o dotaci, připravit peníze na spoluúčast, ale tím to pro nás končí, dokud dotace nebude slíbena. Letos můžeme slíbit, že akci vyprojektujeme a příští rok to snad dopadne,“ sdělil starosta Svitav David Šimek. Některé občany Lačnova ale toto tvrzení ještě více pobouřilo. „Srovnávat zastřešení zimního stadionu s naším chodníkem mi přijde opravdu nepřijatelné. Na stadionu nejde o život, ale peníze na něj jsou,“ byla rozhořčená Pavla Oharková.

Zdroj: http://svitavsky.denik.cz/zpravy_region/lacnovu-stale-chybi-chodnik-obyvatele-se-zacali-bourit-20150320.html

Z vyjádření pana starosty Šimka i pana Fikejze je zřejmé, že město se spoléhá výhradně na dotace a plán „B“ nemá. Jak dlouho tihle dva sedí v zastupitelstvu a u vesla? Opravdu jim chcete věřit jak je pro ně nyní chodník v Lačnově důležitý?