GLOSA: Jak pochopit Svitavy?

Související příspěvky

No, přiznám se, není to úplně snadné, tedy alespoň po té, co jsem se díval na poslední přenos ze zastupitelstva. Možná byla chyba v počítači, možná ve mně, nevím, ale doteď mám pocit, že takový ten „zdravý selský rozum“, tam občas nějak pauzíroval.

Tak ten bazén, to bylo dobrý, konečně budeme mít něco fakt úžasného, co nám budou jistě všichni kolem závidět, tedy alespoň podle těch peněz, které na to padnou. Těch pár fandů závodního plavaní to jistě pochopí a zajedou si někam jinam. Ta naše „vana“ má totiž parametry pro pořádání závodů, no a když se trochu zmenší, tak se bude závodit někde jinde. Hlavně že se opraví. Pravda, povídá se, že technické zázemí a bazén, jako ta vana, jsou docela v pořádku, ale když už se něco dělá, tak z gruntu. Něco to sice bude stát, ale ona každá sranda něco stojí, a že se to bude dalších deset, patnáct let splácet, tak to už starost dalších konšelů, s tím se holt už nic nenadělá. Jo, schválně, jsem zvědav, kolik to celé nakonec bude stát a sním svoji starou hučku i s těma rezavejma nejtkama, jestli to bude pod dvě stě milionů. Uvidíme. Když bude nejhůř, tak ji chvilku povařím nebo upeču.

A s tím casínem, tak to je taky dobrý. Nevím, kdo z těch, co tam hlasovali už někdy v nějakém byl. Já mám rád pokerové turnaje a když si je chci užít, navštívím casíno, je to větší zábava než hra na monitoru počítače. To, že po vás hned u vchodu chtějí občanku je normální, musíte se prostě nejdřív zaregistrovat. Prý se chystá, že si vás pak přes počítač prolustrují, jestli nejste náhodou na dávkách, tedy jako na těch sociálních, neboť ty na hazard určeny nejsou, že. Tak takovéto hraní, ukryté před zraky ostatních občanů v lesíku, který se nyní jmenuje Schindlerův háj, tak to tu nebude. Myslím si, že Oskarovi by to určitě nevadilo, stejně tak jako svitavákům nevadí chodit kolem heren na náměstí, kde si může zahrát i ten pobírač dávek, neboť u vchodu nikdo nic nekontroluje. A že si může vybrat, jenom na náměstí, kde se pravidelně střídají s vietnamskými obchodníky je jich asi sedm, těch heren myslím a v celém městě pak asi třináct. Jinak, nic proti obchodníkům, ať jsou odkudkoliv, s tím nemám žádný problém. Něco se tam také říkalo o nulové toleranci hazardu ve městě, což je termín, který možná není každému úplně jasný. Já jsem to pochopil tak, že kdyby bylo ono casíno, a odvádělo městu příslušný desátek, mohla by radnice ukončit všechny herny ve městě a o peníze by vlastně nepřišla. Pravda, ti na dávkách by neměli možnost doufat u blikaného automatu v rychlé a úžasné zbohatnutí, a asi by nám zase trochu osiřelo to naše krásné náměstí, toto není ironie, kde to po sedmnácté hodině vypadá, jako po vyhlášení stanného práva, a to už je.

Také se mluvilo o lačnovské cestě. Pochopil jsem toliko, že nejdříve kus cesty je, pak nic a pak zase kus ano a v nejbližší době se ta prostřední část nedodělá. A jak jsme slyšeli: Můžete na to nadávat, můžete to kritizovat, ale to je asi tak vše, co s tím můžete dělat.

Na tom zasedání toho bylo víc, ale mě zaujalo právě tohle. Pokud se vám těchto pár řádků opravdu, ale opravdu nelíbilo, tak jak říká jeden ministr: Sorry jako ..

Tak zase někdy příště.

P.S. Mohl jsem to samozřejmě napsat spisovnou češtinou, ale takto se mi to líbí víc.

JFK
(Jiří Friendly Kraťas)