Chce být radnice skutečně transparentní? Uvidíme.

Související příspěvky

radniceMinulý týden jsem panu starostovi Šimkovi a tiskové mluvčí paní Pustinové nabídl videozáznam z jednání posledního zastupitelstva. Na webu města se objevil tento příspěvek http://www.svitavy.cz/cs/m-6989-jednani-zastupitelstva-mesta-svitavy/ kde je odkaz na reportáž v CMS TV a zápisy/audio z jednání. Přišlo mi logické, doplnit tento výčet i o odkaz na celý videozáznam. Má to řadu výhod a to např. posouvání se na jednotlivé body jednání + to kdo jak hlasoval. Vše na jednom místě. Pro občana tedy z mého pohledu užitečné a přehledné.

Jaká si myslíte že byla reakce? Odkaz umístěn nebude. Snažil jsem se vypátrat co je důvodem nevyhovění této banální záležitosti. Dnes přišla odpověď od tiskové mluvčí města, paní Pustinové:

„Dobrý den, pane Fadrný,
Vy jste nám učinil nabídku, my jsme Vám za ni poděkovali. Jestli ji využijeme, je věc druhá. Nejsme povinni zveřejnit vše, co občané požadují, ani zdůvodňovat, proč se tak nestalo. Co se týká vysvětlení z mé strany, mohu jen konstatovat, že jsem odpovědná za obsah webu a nemohu si dovolit zveřejnit to, co není dostatečně právně ošetřeno (viz Zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů). Opravdu nemám čas prověřovat x hodin videí z dvanácti zasedání a nemám na to ani právní vzdělání.
S pozdravem Zuzana Pustinová“

Je jistě pravdou, že není povinností zveřejnit vše co občané požadují. Komické je ale zejména to, že není možné zveřejnit to, co není dostatečně právně ošetřeno a hned v další větě uvést že na posouzení takového stavu nemá paní mluvčí právní vzdělání. Navíc jsem chtěl pouze odkaz na video z posledního zasedání. Vůbec nevím, kde paní mluvčí sebrala, že by měla procházet tucet videí.

Veškerou práci s pořízením videozáznamu uděláte za město, nesete zodpovědnost, radnici to nestojí nic. Chcete jen odkaz na dané video. Ne! Nebude, zapomeňte! Víte co nám dalo práce prosadit místo videa audio které nikdo neposlouchá? A vy nám do toho hodíte vidle a chodíte to natáčet. To by takhle nešlo!

„V současné době neexistují technické a technologické možnosti proveditelnosti“ – důvodová zpráva z MPS, předložená na jednání zastupitelstva města Svitavy 24.6.2015. 

Dal jsem ale radnici další šanci a požádal jsem o zveřejnění následujícího textu v periodiku Naše město, do rubriky „Víte že…“:

„…na webu www.svitavskelisty.cz můžete sledovat online přenosy a záznamy z městského zastupitelstva?“

Odpovědná redaktorka, paní Štrajtová Štefková mi napsala toto: „Váš požadavek zařadím k projednání Redakční radě. “

Uvidíme jak to celé dopadne.