Bohemilk Tuři Svitavy – BK JIP Pardubice 84:75

Související příspěvky

Ve středu 28. října 2015 se odehrálo v hale na Střelnici východočeské derby mezi svitavskými Tury a pardubickou Beksou. Plná hala viděla dramatický souboj s vítězným koncem pro domácí. Zde je komentář k zápasu ze stránek nbl.cz.

Tuři to letos myslí – a nejen s play-off – opravdu vážně. Naopak Beksa v šestém kole ztratila už druhý zápas, se kterým v předsezonních kalkulacích nemohla počítat. To všechno znamená nečekaný výsledek 84-75 ze svitavské palubovky, kde se domácímu kouči Petrovi ve východočeském derby splnilo přání o bodovém zapojení většího počtu hráčů.

A když tím nejlepším byl 21bodový křídelník Špaček (trojky 5/3, 7F+), nebylo co řešit. Playmaker Jones přidal 18, Teplý, Barker a Doaks se naskládali mezi 9 a 11 body, navíc poslední dva se složili na 23 doskoků z 41 celého týmu, který uspěl i díky trestné bilanci 31/22.

To Beksa měla jen 8 daných šestek a 23 z 54 dvojek, což nevyvážilo ani 20 útočných doskoků a 24 bodů z druhých šancí. Absence forwardů Kohouta s Wallem a 26 minut Sanderse hraných zřejmě jen  v nouzovém režimu byly na výkonnosti hostů jednoduše až příliš znát.

Video ze závěru utkání:


V utkání je svým letošním top výkonem držel 24bodový Pandula, za nímž však zela bodová díra, když nejblíž mu byli s 12 body Šoukal a s 10 Škranc, tedy dvě mladé pušky. 8 bodů se 14 doskoky pak přidal Nečas. Pro Beksu bylo naprosto zásadních pouhých 10 minut jedné ze dvou zbývajících podkošových opor Švrdlíka, který odehrál jen 10 minut, a vyfauloval se 8 minut před koncem.

Po 36 minut se utkání hrálo prsa na prsa, až poté trefa Doakse a trojka Špačka po Beksou ani načtyřikrát nezakončeném útoku znamenaly odskok na 77-69. Domácí pak minuli 4 šestky v řadě a Pandula ještě 4 body snížil minutu před koncem na 77-73, ale Jones už šestkami dal Turům klid. A po dalších dvou minutých střelách hostů už šestky Špačka na 81-73 půl minuty před koncem prakticky zavíraly zápas, po němž se Tuři s bilancí snů 5-1 již osamostatnili na druhé příčce!

Dušan Bohunický (kouč BK JIP PARDUBICE): „Setkaly se dva týmy, které měly bilanci 4-1. My vstupujeme do těchto utkání jako favoriti, ale hned od úvodu jsme se přizpůsobovali pomalé hře domácího týmu. Během hry se moc do rytmu nedostávali naši pivoti, protože měli problémy s fauly, což nám nepomohlo v hráčské kombinaci. Měli jsme udávat tempo v obraně, kde jsme ale dali spoustu příležitostí domácímu Jonesovi. Musíme si dát pozor na hráče typu Jana Špačka, který dneska proměňoval i těžké střely. V útoku jsme neproměňovali přečíslení, kde nás soupeř lehce blokoval. Já tak tento zápas hodnotím spíše negativně.“

Stanislav Petr (kouč BOHEMILK TUŘI SVITAVY): „Jsem strašně šťastný. Děkuju všem hráčů za předvedený výkon, protože ze sebe vymačkali to poslední, co v nich zbylo. Hráli jsme v užší rotaci než soupeř, ale snažili jsme se ubránit jeho rychlou přechodovou fázi. Byl to zápas dvou rozdílných poločasů. V prvním oba týmy proměňovaly skoro všechny střely. Ve druhém to bylo o tom, kdo se pár body odtrhne. Zápas jsme vyhráli, protože jsme asi víc bojovali.“

Jan Špaček (MVP utkání, BOHEMILK TUŘI SVITAVY): „My jsme si proti Pardubicím věřili. Vždycky když k nám přijedou, tak jsme na ně nabuzení, protože většina našich českých hráčů prošla jejich mládežnickou základnou.“